Amerika’da Türk CPA Muhasebe Şirketi

Temiz CPA PLLC, Amerika Birleşik Devletlerin’de hizmet veren Yeminli Mali Müşavirlik Bürosudur - CPA Firm-. Temiz CPA PLLC, kurum olarak Certified Public Accountant - Yeminli Mali Müşavirlik - belgesinin sahibi olup Amerika genelinde bütün eyaletlerde bireysel ve kurumsal kişilere hizmet verme yetkisine sahiptir ve Türk - Amerikan Şahıs ve Şirketlerine “Amerika’daki Türk Muhasebeci” olarak vergi, muhasebe ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hizmet verdiğimiz alanlar

 • Vergi Bildirimi - kişisel ve kurumsal -
 • Muhasebe hizmetleri
 • Quickbooks hizmetleri
 • Bordro, maaş, payroll düzenlenmesi
 • IRS – Federal – ve Eyalet vergi ceza ve problemleri çözülmesi
 • Vergi danışmanlık - Şahıs ve Şirket -
 • Finansal ve mali tabloların hazırlanması
 • Finansal ve mali tabloların analizi
 • Amerika’da Şirket kurulması ve kapatılması
 • Mali Müşavirlik ve Finansal danışmanlık
 • Eyalet vergi beyannameleri

Muhasebe, Müşavirlik ve Danışmanlık verdiğimiz bazı sektörler

 • İnşaat ve Emlak Şirketleri – Construction and Real estate
 • Araba galeri Şirketleri – Car Dealership
 • E-ticaret online satış kanalları – Amazon, Etsy, eBay, e-retail
 • Fiziki satış kanalları – Retail stores
 • Lojistik ve nakliye Şirketleri – Logistics, Trucking and Transportation
 • Üretim ve Depolama Şirketleri – Manufacturing and Warehouse
 • Hizmet Şirketleri – Service Sector, Cafe, Restaurant

Mustafa TEMİZ, CPA - Certified Public Accountant – Yeminli Mali Müşavir

Mustafa Temiz Muhasebe Master derecesini 2007 senesinde Texas Üniversitesinden almış ve takip eden yıllarda uluslararası muhasebe ve finansal denetim/danışmanlık firmalarında çalışmıştır. Büyük ve küçük ölçekli bir çok kuruma denetim ve danışmanlık hizmeti verdiği bu yılların sonunda TEMİZ CPA PLLC firması ile Türk ve Amerikan Şahıs ve Şirketlere vergi, muhasebe ve danışmanlık hizmeti vermektedir. 2009 yılından beri Certified Public Accountant (CPA) - Yeminli Mali Müşavirlik –sertifikasına sahip olan Mustafa Temiz, TEMİZ CPA PLLC Yeminli Mali Müşavirlik firmasında IRS Federal ve eyalet vergi beyannemesi bildirimi, genel muhasebe hizmetleri, finansal tabloların hazırlanması, IRS ve Eyalet vergi sorunlarının çözümü ve Amerika’da Şirket kurulması gibi konularda hizmet sunmaktadır.


Amerika’da Vergi ve Muhasebe - Genel Bilgiler -

ABD’de çalışan veya ticaret yapan kişi ve kurumların federal, eyalet, bölge, şehir bazında bildirim yapmak zorunda olduğu çeşitli vergiler vardır. Federal vergi beyannamelerinin bazılarının son bildirim tarihleri su sekildedir:

 • En az 2 sahipli ortaklıklar ve çok ortaklı LLC’ler için 1065 Federal Vergi Bildirimi - 15 Mart

  Ortaklık (partnership) yapısı vergisel açıdan akışkan kurumlar (pass-through) olduğu için kurum bazında federal vergi ödemez ancak ortaklara K-1 formu çıkarılır ve ortaklar bu gelir ve gider formunu kendi şahsi 1040 bildiriminde kullanır. Partnership yapısı her ne kadar federal olarak vergi vermiyor olsa da eyalet, bölge, şehir bazında vergi yükümlülükleri olabilir.

  .
 • Şahıslar ve tek sahipli şirketler için 1040 Federal Vergi Bildirimi - 15 Nisan

  Şahısların kendi gelirlerini, tek sahipli LLC şirketlerini, Ortaklıktan gelen K-1 formlarını, ve diğer şahsi gelir giderlerini bildirdikleri vergi beyanname türüdür. Tek sahipli LLC şirketi, şahsi şahıs şirketleri (Sole Proprietorship) veya Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) üzerine kayıtlı Amazon, Etsy, Ebay, Uber, Doordash gibi islerin 1040 Şahıs beyannamesinin Form C (Schedule C) de gelir ve giderlerinin eksiksiz şekilde bildirilmesi gerekmektedir.

  Kurumlar ve şirketler Ocak ayı içinde 1095, 1098, 1099 formlarını genellikle email veya posta adresinize göndermekle beraber, bazı formları sizin ilgili web sayfasından veya kurumdan almanız gerekebilir.

  Eğer Obamacare olarak da adlandırılan Genel Sağlık sigortasından faydalanıyor iseniz 1095-A (Healthcare Insurance Marketplace) formunu healthcare.gov adresindeki hesabinizin ‘Tax Forms’ bölümünden almanız gerekmektedir.

  Bu formların eksik olduğu beyannameler IRS kontrollorine takılıp sonrasında düzeltme ve ceza mektuplari gelmektedir.

 • Vergi kurallarıi gereği yerleşik sayılmayan şahıs 1040-NR Federal Vergi Bildirimi - 15 Nisan

  Vergi kanunları açısından yerleşik sayılmayan ancak ABD’de geliri veya ortaklık veya şirket paylarından geliri olan şahısların bildirmekle yükümlü olduğu beyannamesidir.

 • Şirketler için 1120 Federal Vergi Bildirimi – S Corp 15 Mart, C Corp 15 Nisan

  Şirket (Corporation – Inc) yapısında olan kurumların bildirmekle yükümlü olduğu vergi beyannamesidir.

 • Şirketler için 1120-S Federal Vergi Bildirimi – S Corp 15 Mart,

  Şirket (S Corporation – Inc) yapısında olan kurumların bildirmekle yükümlü olduğu vergi beyannamesidir

 • Kâr amacı gütmeyen kuruluş 990 Federal Vergi Bildirimi - 15 Mayıs

  Kâr amacı gütmeyen dernek ve vakiflarin (Charity and Non-Profit Entities) bildirmekle yükümlü olduğu vergi beyannemesidir.

Yukarida belirtilen ilgili beyannamelerde tahmini gelir giderleri bildirerek ve tahmini vergi borcu taksitlerini ödeyerek Uzatma (extension) hakki ile 6 ay daha eklenebilir. Zamaninda bildirilmeyen, gecikme ile yapilan beyannameler icin sonraki senelerde adresinize penalti cezalari gelecektir.

Eksiklikleri olmakla beraber Amerika’nin nüfus sayısı ekonomik büyüklüğü, toplanan vergi büyüklüğü ve IRS çalışan sayısı oranları düşünüldüğünde dünyanın en basarili vergi kurumudur. Bu basarisinin temelinde muhasebenin eşleşme ilkesinin kontrolünü verimli ve sıkı şekilde yapması yatmaktadır. IRS’in çift taraflı kontrol sistemine aşağıdaki örnekle açıklayabiliriz.

turkish cpa

Amazon/Etsy gibi e-retail servis sağlayıcıları şahıs ve şirketlerin o seneye ait gelir giderlerini özetlediği 1099 formunu oluşturur. Şahıs ve şirketlerin bu formu hesaplarına girerek alması ve vergi beyannamesinde bildirmesi beklenir.

Amazon/Etsy bu formları ayrıca IRS’e bildirmekte ve Şahıs/Şirketlerin beyan ettiği rakam ile Amazon/Etsy beyan ettiği rakamların eşleşmesi gerekmektedir.

IRS bu çift taraflı kontrol sistemi ile eksik veya örtüşmeyen rakamlar dolayısıyla sonrasında mektuplar göndermekte ve doğru rakamı hesaplamaya çalışmaktadır ve bu mekanizma ile ayrıca Amazon/Etsy gibi şirketlerin de hesaplarını kontrol etmektedir.

W-2, 1099-Misc, 1099-NEC, 1099-K, 1095-A, 1098, 1098-B, 1098-T gibi tüm formlarda bu doğrulama sistemi işlediği için bu formların eksiksiz şekilde vergi beyannamesinde yansıtılması gerekmektedir.

Nasil Beyanname yapilir?

Vergi beyannamesi işlemlerini belli şartlar dahilinde IRS’in IRS Free File sayfasından ücretsiz olarak kendiniz yapma seçeneği olduğu gibi bu işlemleri vergi hazırlayıcıları ve CPA Firmaları ile ücret karsiliği ile de yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz kişi veya kurumun Sertifika ve Lisanslarını, ilgili muhasebeciye sorma hakkiniz olduğu gibi ve onun da bu lisanslarını gösterme zorunluluğu vardır. Ayrıca CPA doğrulama sitesinde CPAverify bu araştırmayı kendiniz de yapabilir ve CPA Lisansı olmadığı halde kendisini CPA olarak tanıtan veya tanıtılmasına zımni (implicitly) izin vermenin Federal ve tüm eyaletlerde suç olduğunu bilmek gerekir.

turkish cpa

Muhasebenin Temel İlkelerinden Bazıları

Dönemsellik - Periodicity

Periodicity Dönemsellik kavramı, şahsın veya şirketin sinirsiz düşünülen ömrünün, muhasebesel değerlendirilmesinin belli donemler içinde yapılması ve sonuçların o dönem içinde tahakkuk ettirilmesidir. Vergi Beyannamesi ile ilgili örnek verecek olursak, bir şirket 2020 vergi beyanında bulunurken 2020 senesine ait gelir ve giderleri beyan etmesi gerekir, 2018-2019 senesinde oluşan gelir ve giderleri vergi avantajı sağlamak amacıyla kümülatif olarak 2020’de değerlendirilemez.

Tutarlılık - Consistency

Tutarlılık kavramı isletmenin mali durumunun doğru ortaya konması için donemler içinde secilen muhasebe tekniklerinin birbiriyle örtüşmesini gerektiğidir. Örneğin stok takibinde bir sene ilk giren ilk çıkar yöntemi (FIFO), diğer sene son giren ilk çıkar yöntemine (LIFO) geçmesidir.

Tarafsızlık ve Belgelendirme - Reliability

İşletmede yapılan tüm işlemlerin ve Muhasebe kayıtlarının gerçek durumu yansıtan şekilde objektif belgelere dayanmasıdır. Amerikan Vergi Beyanname surecinde IRS şirket ve şahısları iyi niyetli kişiler olarak düşünür ve beyanlarını esas kabul eder ve beyanname ile birlikte belgeler göndermesini şart koşmaz, ancak herhangi bir nedenle daha sonra sorulduğunda belgelerin kayıtlarını ve kanıtlarını görmek ister.

Belgelerin Saklanma Suresi – Record Retention Periods

IRS duruma göre değişmekle beraber belgelerin en az 3 ile 7 sene arasında muhafaza edilmesini istemektedir. Vergi beyannamesi yapılmayan durumlarda zaman asimi (Statute of limitations) islememekte ve süresiz şekilde kalmaktadır, ayrıca hile ve dolandırıcılık (fraud), vergi kaçırma (tax evasion) seklinde bir durum olduğunda bunu kamu hukuku açısından değerlendirmekte ve zaman asimi olmamaktadır (Civil Tax Fraud – Criminal Tax Evasion).

Vergiden kaçınmak yasal, vergi kaçırmak ise suçtur – Tax avoidance is legal, but Tax evasion is crime -

Tüm eyaletlere hizmet verdiğimiz Vergi beyannamesi ve bütün Muhasebe işlemleriniz için CPA firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

1099-NEC Contractor Ödemeleri

Şirketler veya Şahıslar maaşlı olmayan çalışanlar yani bağımsız kontractorlar ile iş ilişkisinde bulundu ise onlara verilen belge “1099 Nonemployee Compensation” 1099-NEC denmektedir. Bu ödemelerin etrafında bazı karışıklıklar;

– "İş sahibi ise Kontractora ödemeyi nakit çheck ile yaptım Form 1099 bildirmek zorunda değilim".

– "Çalışan açısından $600 az ödeme aldıysam bunu İRŞ’e bildirmek zorunda değilim".

gibi yanlış anlaşılmalar olabilmektedir

CPA sorumluluğu bize İRŞ ve Eyalet yönetimi gibi resmi kurumların açıklamalarını dikkate almamızı gerektirmektedir. İRŞ bu konuda;

İşi yapan ve ödemeyi alan açısından: "It is a common misconception that if a taxpayer does not receive a Form 1099-NEC, 1099-MISC or if the income is under $600 per payer, the income is not taxable. There is no minimum amount that a taxpayer may exclude from gross income. All income earned through the taxpayer’s business, as an independent contractor or from informal side jobs is self-employment income, which iş fully taxable and must be reported on Form 1040".

Bu işi yapan ve ödemeyi alan kişi veya şahıs ödemenin miktarı $600’dan az dahi olsa bunu IRS ve Eyalete bunu vergi bildirim zorunluluğu vardır.

İşi yaptıran ve Ödemeyi veren açısından: "You must generally report a payment as nonemployee compensation if.

 • You made the payment to someone who is not your employee.
 • You made the payment for services in the course of your trade or business (including government agencies and nonprofit organizations).
 • You made the payment to an individual, partnership, or in some cases, a corporation; and
 • You made payments to the payee of at least $600 during the year."

Eğer küçük işletme veya Sole Prop olarak bir kontraktora sene içinde $600’dan fazla ödeme yaptı iseniz “must” olarak 1099 Formu zorunda bildirmeniz gerekmektedir. $600’den az ödeme yaptıysanız bu mecburiyet olmamaktadır.

Bu formların bildirim süresi:

Ödemeyi alan şahıs veya single member LLC ise 1040 Şahıs beyanı ile ortaklık ise Partnership 1065 beyanı Şirket ise 1120 C-S beyanlarının son tarihi ile vergi beyanlarında gelir olarak bildirilmesi gerekir.

Ödemeyi veren şahıs, ortaklık, şirket iseniz bu formların 31 Ocak son tarihi ile İRŞ’e bildirilmesi ve ilgili şahıs şirketlerin email ve posta gönderilmelidir. Zamanında bildirilmeyen formların $50 ile başlayan $110, $270, $550 şeklinde artan cezaları bulunmaktadır.

1099-K Payment Card Third Party Ödemeleri

Eğer online platformları (Etsy, Uber, Facebook Marketplace) kullanarak iş ve ticaret yapıyor veya ödeme applikasyonları aracılığı ile (PayPal, Venmo Cash App) işiniz ve ticaretiniz için ödemeler alıyor iseniz 1099-K formuna yükümlü olabilirsiniz.

2022 senesinde yenilenen kanun ile (200 transaction and $20,000) sınırı, $600’e çekilmiştir. Bundan dolayı eğer:

– Venmo Paypal gibi ödeme applikasyonları ile $600 üstü ticaretiniz oldu isep

– Etys Amazon Ebay gibi online platformlar ile $600 üstü ticaretiniz oldu ise

– Uber DoorDash gibi uygulamalar ile bahşiş ve bonus ödemeleriniz oldu ise (Nönemployee Compensation kısmı için 1099-NEC alacaksınız)

– AirBnB veya VRBO gibi uygulamalar ile kira geliri elde etti iseniz bu ticaret ve ödemeleri yaptığınız online hesaplardan 1099-K formlarınıza ulaşacaksınız ve bu rakamlar vergi bildirimlerinde IRS ve Eyalete bildirilecek.

1095-A Health Insurance Marketplace Statement Sağlık Sigortası Formu

Federal Hükümetin toplumun sağlık sigortası sahibi olması için sunduğu Marketplace Healthcare sistemi ile sağlık sigortası sahibi oldu iseniz sene sonunda 1095-A formunuz oluşacaktır. Bu forma sene sonunda healthcare.gov adresi ve hesabınız sol tarafta bulunan 'Tax Forms' kısmından 1095-A formunuza ulaşabilirsiniz.

1095-A formunda sizin sağlık sigortasından faydalanmanız için federal hükümetin siz ve aileniz için sizin bildirdiğiniz tahmini gelir durumuna göre ne kadar bir destekleme (advance premium tax credit) yaptığının detaylarını bulacaksınız. Vergi bildirimi yapılırken ise sizin sene sonunda gerçekleşen reel geliriniz ile sene başında bildirdiğiniz tahmini geliriniz karşılaştırılacak ve bu önceden peşinen yapılan desteklemeler (advance premium tax credit) ile reel geliriniz sonucunda olması gereken desteklemeler (premium tax credit) mahsuplaşacak. Eğer gerçek geliriniz tahmini gelirinizden yüksek ise sağlık sigortası almak için peşinen almış olduğunuz sağlık desteklerini geri iade edecek, eğer gerçek geliriniz tahmini gelirinizden düşük ise ilaveten sağlık desteği alacaksınız.

1095-A formunun vergi bildirimi yapılırken işleme alınması gerekmektedir, bildirilmeyen 1095-A formları veya eksik yanlış bildirimler sebebiyle IRS’den düzeltme ve cevap mektubları gelmektedir.