Amerika’da Türk CPA Muhasebe Şirketi

Temiz CPA PLLC, Amerika Birleşik Devletlerin’de hizmet veren Yeminli Mali Müşavirlik Bürosudur - CPA Firm-. Temiz CPA PLLC, kurum olarak Certified Public Accountant - Yeminli Mali Müşavirlik - belgesinin sahibi olup Amerika genelinde bütün eyaletlerde bireysel ve kurumsal kişilere hizmet verme yetkisine sahiptir ve Türk - Amerikan şahıs ve şirketlerine vergi, muhasebe ve danişmanlık hizmeti vermektedir.

Hizmet verdiğimiz alanlar

 • Vergi Bildirimi - kişisel ve kurumsal -
 • Muhasebe hizmetleri
 • Quickbooks hizmetleri
 • Bordro, maaş, payroll düzenlenmesi
 • IRS – Federal – ve Eyalet vergi ceza ve problemleri çözülmesi
 • Vergi danışmanlığı - şahıs ve şirket -
 • Finansal ve mali tabloların hazırlanması
 • Finansal ve mali tabloların analizi
 • Amerika’da şirket kurulmasi ve kapatılması
 • Mali Müşavirlik ve Finansal danışmanlık
 • Eyalet vergi beyannameleri

Muhasebe, Müşavirlik ve Danışmanlık verdiğimiz bazi sektörler

 • İnşaat ve Emlak şirketleri – Construction and Real estate
 • Araba galeri şirketleri – Car Dealership
 • E-ticaret online satış kanalları – Amazon, Etsy, eBay, e-retail
 • Fiziki satış kanalları – Retail stores
 • Lojistik ve nakliye şirketleri – Logistics, Trucking and Transportation
 • Üretim ve Depolama şirketleri – Manufacturing and Warehouse
 • Hizmet şirketleri – Service Sector, Cafe, Restaurant

Mustafa TEMIZ, CPA - Certified Public Accountant – Yeminli Mali Müşavir

Mustafa Temiz Muhasebe Master derecesini 2007 senesinde Texas Üniversitesinden almış ve takip eden yıllarda uluslararası muhasebe ve finansal denetim/danışmanlık firmalarında çalışmıştır. Büyük ve küçük ölçekli bir çok kuruma denetim ve danışmanlık hizmeti verdigi bu yılların sonunda TEMIZ CPA PLLC firmasi ile Türk ve Amerikan şahıs ve şirketlere vergi, muhasebe ve danişmanlık hizmeti vermektedir.

2009 yılından beri Certified Public Accountant (CPA) - Yeminli Mali Müşavirlik –sertifikasina sahip olan Mustafa Temiz, TEMIZ CPA PLLC Yeminli Mali Müşavirlik firmasinda IRS Federal ve eyalet vergi beyannemesi bildirimi, genel muhasebe hizmetleri, finansal tabloların hazırlanması, IRS ve Eyalet vergi sorunlarının çözümü ve Amerika’da şirket kurulması gibi konularda hizmet sunmaktadır.


Amerika’da Vergi ve Muhasebe - Genel Bilgiler -

ABD’de çalışan veya ticaret yapan kişi ve kurumların federal, eyalet, bölge, şehir bazında bildirim yapmak zorunda olduğu çeşitli vergiler vardır. Federal vergi beyannamelerinin bazılarının son bildirim tarihleri su sekildedir:

 • En az 2 sahipli ortaklıklar için 1065 Federal Vergi Bildirimi - 15 Mart

  Ortaklık (partnership) yapısı vergisel açıdan akışkan kurumlar (pass-through) olduğu için kurum bazında federal vergi ödemez ancak ortaklara K-1 formu çıkarılır ve ortaklar bu gelir ve gider formunu kendi şahsi 1040 bildiriminde kullanır. Partnership yapısı her ne kadar federal olarak vergi vermiyor olsa da eyalet, bölge, şehir bazında vergi yükümlülükleri olabilir

  .
 • Şahıslar ve tek sahipli şirketler için 1040 Federal Vergi Bildirimi - 15 Nisan

  Şahısların kendi gelirlerini, tek sahipli LLC şirketlerini, Ortaklıktan gelen K-1 formlarını, ve diğer şahsi gelir giderlerini bildirdikleri vergi beyanname türüdür. Tek sahipli LLC şirketi, şahsi şahıs şirketleri (Sole Proprietorship) veya Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) üzerine kayıtlı Amazon, Etsy, Ebay, Uber, Doordash gibi islerin 1040 Şahıs beyannamesinin Form C (Schedule C) de gelir ve giderlerinin eksiksiz şekilde bildirilmesi gerekmektedir.

  Kurumlar ve şirketler Ocak ayı içinde 1095, 1098, 1099 formlarını genellikle email veya posta adresinize göndermekle beraber, bazı formları sizin ilgili web sayfasından veya kurumdan almanız gerekebilir.

  Eğer Obamacare olarak da adlandırılan Genel Sağlık sigortasından faydalanıyor iseniz 1095-A (Healthcare Insurance Marketplace) formunu healthcare.gov adresindeki hesabinizin ‘Tax Forms’ bölümünden almanız gerekmektedir.

  Bu formların eksik olduğu beyannameler IRS kontrollorine takılıp sonrasında düzeltme ve ceza mektuplari gelmektedir.

 • Vergi kurallarıi gereği yerleşik sayılmayan şahıs 1040-NR Federal Vergi Bildirimi - 15 Nisan

  Vergi kanunları açısından yerleşik sayılmayan ancak ABD’de geliri veya ortaklık veya şirket paylarından geliri olan şahısların bildirmekle yükümlü olduğu beyannamesidir.

 • Şirketler için 1120 C-S Federal Vergi Bildirimi - 15 Nisan

  Şirket (Corporation – Inc) yapısında olan kurumların bildirmekle yükümlü olduğu vergi beyannamesidir.

 • Kâr amacı gütmeyen kuruluş 990 Federal Vergi Bildirimi - 15 Mayıs

  Kâr amacı gütmeyen dernek ve vakiflarin (Charity and Non-Profit Entities) bildirmekle yükümlü olduğu vergi beyannemesidir.

Yukarida belirtilen ilgili beyannamelerde tahmini gelir giderleri bildirerek ve tahmini vergi borcu taksitlerini ödeyerek Uzatma (extension) hakki ile 6 ay daha eklenebilir. Zamaninda bildirilmeyen, gecikme ile yapilan beyannameler icin sonraki senelerde adresinize penalti cezalari gelecektir.

2020 Covid19 Pandemi surecinde federal hükümetin şahıslara yardım için verdiği stimulus ödemelerinden bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı hesaplara ve adreslere ulaşmadığı veya aile bireylerine eksik ödemelerin olduğu durumlar oldu. 2020 senesinin vergi beyannamesinin düzenleneceği 2021 yılında İyileştirme Geri Ödemesi (Recovery Rebate Credit) formu ile bu rakamlar tamamlanmış olacak.

Eksiklikleri olmakla beraber Amerika’nin nüfus sayısı ekonomik büyüklüğü, toplanan vergi büyüklüğü ve IRS çalışan sayısı oranları düşünüldüğünde dünyanın en basarili vergi kurumudur. Bu basarisinin temelinde muhasebenin eşleşme ilkesinin kontrolünü verimli ve sıkı şekilde yapması yatmaktadır. IRS’in çift taraflı kontrol sistemine aşağıdaki örnekle açıklayabiliriz.

turkish cpa

Amazon/Etsy gibi e-retail servis sağlayıcıları şahıs ve şirketlerin o seneye ait gelir giderlerini özetlediği 1099 formunu oluşturur. Şahıs ve şirketlerin bu formu hesaplarına girerek alması ve vergi beyannamesinde bildirmesi beklenir.

Amazon/Etsy bu formları ayrıca IRS’e bildirmekte ve Şahıs/Şirketlerin beyan ettiği rakam ile Amazon/Etsy beyan ettiği rakamların eşleşmesi gerekmektedir.

IRS bu çift taraflı kontrol sistemi ile eksik veya örtüşmeyen rakamlar dolayısıyla sonrasında mektuplar göndermekte ve doğru rakamı hesaplamaya çalışmaktadır ve bu mekanizma ile ayrıca Amazon/Etsy gibi şirketlerin de hesaplarını kontrol etmektedir.

W-2, 1099-Misc, 1099-NEC, 1099-K, 1095-A, 1098, 1098-B, 1098-T gibi tüm formlarda bu doğrulama sistemi işlediği için bu formların eksiksiz şekilde vergi beyannamesinde yansıtılması gerekmektedir.

Nasil Beyanname yapilir?

Vergi beyannamesi işlemlerini belli şartlar dahilinde IRS’in IRS Free File sayfasından ücretsiz olarak kendiniz yapma seçeneği olduğu gibi bu işlemleri vergi hazırlayıcıları ve CPA Firmaları ile ücret karsiliği ile de yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz kişi veya kurumun Sertifika ve Lisanslarını, ilgili muhasebeciye sorma hakkiniz olduğu gibi ve onun da bu lisanslarını gösterme zorunluluğu vardır. Ayrıca CPA doğrulama sitesinde CPAverify bu araştırmayı kendiniz de yapabilir ve CPA Lisansı olmadığı halde kendisini CPA olarak tanıtan veya tanıtılmasına zımni (implicitly) izin vermenin Federal ve tüm eyaletlerde suç olduğunu bilmek gerekir.

turkish cpa

Muhasebenin Temel İlkelerinden Bazıları

Dönemsellik - Periodicity

Dönemsellik kavramı, şahsın veya şirketin sinirsiz düşünülen ömrünün, muhasebesel değerlendirilmesinin belli donemler içinde yapılması ve sonuçların o dönem içinde tahakkuk ettirilmesidir. Vergi Beyannamesi ile ilgili örnek verecek olursak, bir şirket 2020 vergi beyanında bulunurken 2020 senesine ait gelir ve giderleri beyan etmesi gerekir, 2018-2019 senesinde oluşan gelir ve giderleri vergi avantajı sağlamak amacıyla kümülatif olarak 2020’de değerlendirilemez.

Tutarlılık - Consistency

Tutarlılık kavramı isletmenin mali durumunun doğru ortaya konması için donemler içinde secilen muhasebe tekniklerinin birbiriyle örtüşmesini gerektiğidir. Örneğin stok takibinde bir sene ilk giren ilk çıkar yöntemi (FIFO), diğer sene son giren ilk çıkar yöntemine (LIFO) geçmesidir.

Tarafsızlık ve Belgelendirme - Reliability

İşletmede yapılan tüm işlemlerin ve Muhasebe kayıtlarının gerçek durumu yansıtan şekilde objektif belgelere dayanmasıdır. Amerikan Vergi Beyanname surecinde IRS şirket ve şahısları iyi niyetli kişiler olarak düşünür ve beyanlarını esas kabul eder ve beyanname ile birlikte belgeler göndermesini şart koşmaz, ancak herhangi bir nedenle daha sonra sorulduğunda belgelerin kayıtlarını ve kanıtlarını görmek ister.

Belgelerin Saklanma Suresi – Record Retention Periods

IRS duruma göre değişmekle beraber belgelerin en az 3 ile 7 sene arasında muhafaza edilmesini istemektedir. Vergi beyannamesi yapılmayan durumlarda zaman asimi (Statute of limitations) islememekte ve süresiz şekilde kalmaktadır, ayrıca hile ve dolandırıcılık (fraud), vergi kaçırma (tax evasion) seklinde bir durum olduğunda bunu kamu hukuku açısından değerlendirmekte ve zaman asimi olmamaktadır (Civil Tax Fraud – Criminal Tax Evasion).

Vergiden kaçınmak yasal, vergi kaçırmak ise suçtur – Tax avoidance is legal, but Tax evasion is crime -

Tüm eyaletlere hizmet verdiğimiz Vergi beyannamesi ve bütün Muhasebe işlemleriniz için CPA firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Stimulus Paketi

Şahıslara Stimulus Ödemeleri

Şahıslara stimulus ödemeleri $600 yetişkinlere, $600 çocuklara olacak şekilde 12/29/20 tarihi ile banka hesaplarına direct deposit olarak veya adreslere çek olarak gönderilecek, (Kişi başı $2000 teklifi House’dan geçmekle beraber yürürlüğe girmesi için Senato’nun da onayı gerekli).

Ödemeler için 2019 vergi beyannamesi temel alınacak, ve 2019 1040 Vergi beyanındaki Adjusted Gross Income (AGI, 1040 Tax return 8b satiri) bekarlar için $75.000'de kademeli azalarak $99.000'de, evliler için $150.000'de kademeli azalarak $198.000’de sıfırlanacak.

Ilk paketteki ödemeyi sistemsel hatalardan dolayı eksik veya henüz almamış kişilere, 2020 Tax Return bildirimi sırasında sorulacak sorular ile “Recovery Rebate Credit” şeklinde bu ödemeler tamamlanacak, böyle bir durum var ise gerek kendiniz gerek muhasebeciniz ile beyan ederken bunu bildirmeyi unutmayıniz.

İşsizlik maaş yardımları

Eyaletlerin verdiği işsizlik maaşına ilaveten, Federal hükümetin haftalık $300 ödemesi Aralık 2020 sonundan, 14 Mart 14 2021'e kadar olan 11 haftayı kapsayacak.

İşsizlik maaş ödemeleri de vergi beyannamesinde gelir olarak hesaplanacağı için gerek kendiniz gerek muhasebeci ile beyan ederken bunu bildirmeyi unutmayınız.

Küçük İşletme Kredileri

Paycheck Protection Program PPP kredileri ikinci kez başvuruya açılacak. İkinci PPP kredisinde yeni bir kural olarak 2020 ceyreklik satış gelirleri 2019 ceyreklik gelirleri en az %25 düşen isletmelere açık olacak ve ilk kredideki gibi 2.5 kat kuralı olacak (otel, restorant, café isletmeleri için bu oran 3.5 kat olacak). PPP Kredileri, vergi beyannamesi açısından, vergilendirilebilir kazanç olarak sayılmayacak.

Payroll Vergi Ötelemesi

Ilk pakette Nisan 30, 2021 tarihine kadar ötelenen payroll maaş ödemeleri vergisi, 2. Paket ile Ağustos 2021 tarihine kadar ötelenilebilecek.

Okullara ve Kreşlere Fon imkanı

Pandemiden dolayı zor durumda olan kreş ve okullara da ikinci destek verilecek.

Kira Yardımı

Kira ödemekte güçlük yaşayanların, meskenlerinden çıkartılmasını önleyici destek fonları da bulunmaktadır.